Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przedawnienie ? 31.05.2020
Pamiętam,że gdzieś na forum celnicy.pl czytałem o konieczności złożenia wezwania do wydania decyzji zwalniającej dla osób które nie otrzymały propozycji do dnia 31.05.2020, gdyż po tym terminie następuje przedawnienie sprawy. Proszę o ewentualne potwierdzenie tego faktu przez osoby obeznane w przepisach KPA , ja nie mogę sam tego znaleźć. Do tej pory wezwania do wydania decyzji zwalniającej nie składałem, gdyż czekam na sprawę w NSA dot. bezczynności oraz na sprawę w przedmiocie postanowienia szefa KAS w sprawie odwołania od decyzji sądów cywilnych. Z góry dziękuję.
Odpowiedz
(06-05-2020, 22:06 )sousse1 napisał(a): Pamiętam,że gdzieś na forum celnicy.pl czytałem o konieczności złożenia wezwania do wydania decyzji zwalniającej dla osób które nie otrzymały propozycji do dnia 31.05.2020, gdyż po tym terminie następuje przedawnienie sprawy. Proszę o ewentualne potwierdzenie tego faktu przez osoby obeznane w przepisach KPA , ja nie mogę sam tego znaleźć. Do tej pory wezwania do wydania decyzji zwalniającej nie składałem, gdyż czekam na sprawę w NSA dot. bezczynności oraz na sprawę w przedmiocie postanowienia szefa KAS w sprawie odwołania od decyzji sądów cywilnych. Z góry dziękuję.

Może napisz do Sławka Siwego żeby zapytał o to prawników związkowych.
Odpowiedz
Przedawnienie do 31 maja dotyczy na pewno skarg do sądów cywilnych na dyskryminację. I jeżeli ktoś w ogóle nie składał żadnej skargi to powinien wezwać DIAS do wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego a następnie skargę do WSA.
Na początku składaliśmy wezwanie do złożenia propozycji służby/pracy czyli na bezczynność i skargi do WSA. I te sprawy oczekują w NSA. Zdaje się że w skargach na bezczynność NSA także nakazuje wydanie decyzji zwalniającej. Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi. Ponieważ na początku niektóre WSA oddalało takie skargi (na bezczynność),  dlatego składaliśmy skargi o wydanie decyzji. I w tych sprawach NSA nakazuje wydanie decyzji. 
Więc te sprawy nie przedawniają się.
Odpowiedz
(10-05-2020, 16:27 )mariola napisał(a): Przedawnienie do 31 maja dotyczy na pewno skarg do sądów cywilnych na dyskryminację. I jeżeli ktoś w ogóle nie składał żadnej skargi to powinien wezwać DIAS do wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego a następnie skargę do WSA.
Na początku składaliśmy wezwanie do złożenia propozycji służby/pracy czyli na bezczynność i skargi do WSA. I te sprawy oczekują w NSA. Zdaje się że w skargach na bezczynność NSA także nakazuje wydanie decyzji zwalniającej. Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi. Ponieważ na początku niektóre WSA oddalało takie skargi (na bezczynność),  dlatego składaliśmy skargi o wydanie decyzji. I w tych sprawach NSA nakazuje wydanie decyzji. 
Więc te sprawy nie przedawniają się.

Niestety obecnie NSA wydaje wyroki np. I OSK 2463/18 oddalające skargi na bezczynność , bez nakładania obowiązku na DIAS wydania decyzji. Dlatego tu jest problem, czy jeśli NSA oddali skargę na bezczynność a termin rozprawy nie jest znany ,nie będzie już za późno na złożenie wezwania do wydania decyzji.
Odpowiedz
No więc sprawa wyjaśniona - należy złożyć wezwanie do wydania decyzji zwalniającej do DIAS w terminie do 31 maja, a jeżeli odmówi wydania - złożyć skargę do WSA.
Znajdę wzory to zamieszczę.
Odpowiedz
W nowym folderze - WZORY PISM -zamieściłam wzory dot. wydania decyzji i odwołania i skargi do WSA - do wykorzystania.
Odpowiedz
(11-05-2020, 13:13 )mariola napisał(a): W nowym folderze - WZORY PISM -zamieściłam wzory dot. wydania decyzji i odwołania i skargi do WSA - do wykorzystania.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi będę jednak drążyć dalej temat ewentualnego przedawnienia, gdyż nie chciałbym wchodzić na kolejną ścieżkę prawną do czasu wydania orzeczeń w NSA w dotychczasowych sprawach, jeżeli nie jest to konieczne z uwagi na upływ terminu.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości